Tydzień Czytania E-Booków / Książek Elektronicznych
(ang. Read an E-Book Week) został zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci. Święto ma na celu promocję i popularyzację e-czytania i w tym roku obchodzimy go w dniach 1-7 marca.
Zachęcam do zapoznania się z poniższa ofertą.
Znajdują się w niej darmowe ebooki z gatunków takich jak romans, kryminał, fantasy i science fiction, a także ebooki dla dzieci i darmowe lektury – do pobrania na Kindle i inne czytniki np.
Przez pandemię i ograniczenia jesteśmy częściej w domu. To nie znaczy, że rezygnujemy z udziału w życiu kulturalnym...Zapraszam na wirtualną wycieczkę po muzeum. Zawsze to dobra okazja do zdobycia nowych doświadczeń.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie - ul. Senacka | Prezentacja panoramiczna - wkraj.pl
Chcecie posłuchać audiobooków nagranych przez … waszych kolegów i koleżanki?
Taka refleksja…
Emilia Skubis „Katar”
Jakub Kieres „Samochwała”
Aleksander Nowakowski „Szelmostwa Lisa Witalisa”
Kasia Woch- Barańska „Słoń Trąbalski”
Franciszek Kozłowski „ Przygody Pchły Szachrajki”
Darmowe komiksy online - DC Comics - Czytaj Komiksy
Jest wiele korzyści, które płyną z czytania dzieciom. Słuchanie opowieści czytanych przez rodziców pomaga maluchom rozwijać wyobraźnię, poszerzać zasób słownictwa, ćwiczy koncentrację oraz poprzez bajkowe morały kształtuje prawidłowe postawy etyczne. Dzieci, których rodzice dbają o dochowanie zwyczaju wieczornego czytania, a także widzą jak mama i tata sami spędzają czas zanurzeni w lekturze, same chętniej sięgają po książki.
Wieczorne czytanie oraz w późniejszym okresie wspólne czytanie książek, pogłębia więź między rodzicami a dziećmi.
Jak dobrze znasz książki dla młodzieży?
Spróbuj rozwiązać test:)
Quiz o książkach młodzieżowych. Jak dobrze je znasz? | sameQuizy
http://streszczenia-lektur.pl/jak-czytac-lektury-ze-zrozumieniem
18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka.
Z tej okazji warto przypomnieć sobie postać tego pluszowego bohatera i wziąć udział w konkursach, do czego szczególnie zachęcam najmłodszych uczniów z klas 1-3:
Zaprojektuj okładkę do książki o Kubusiu Puchatku. Umieść na niej co najmniej jednego z mieszkańców Stumilowego Lasu (Kubuś, Kłapouchy, Prosiaczek, Tygrysek i in.). Format pracy A4, technika dowolna. Nagrodzone będą 3 najciekawsze prace.
Rozwiąż podane zagadki:
Decyduje kolejność nadesłanych odpowiedzi; nagrodzone będą 3 pierwsze osoby, które bezbłędnie rozwiążą zagadki.
Prace plastyczne i odpowiedzi do Quizu wysyłamy pocztą służbową (apawlowska@superszkolna. pl lub Librusem) do piątku 22 stycznia.
Mam nadzieję, że podczas ferii każdy uczeń znajdzie choć trochę czasu, aby sięgnąć po książkę. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że warto czytać. Książki m.in. uczą myślenia, są wartościowym źródłem wiedzy, dzięki nim można nauczyć się posługiwania poprawnym i pięknym językiem, rozwijać wyobraźnię.
Zachęcamy więc do wypożyczenia chociaż jednej książki i przeczytania jej w czasie ferii.
Wszystkich chętnych zachęcam również do wykonania plakatu pt. Udane ferie tylko z książką!
Prace będzie można przynieść po feriach do biblioteki, w terminie do 22 stycznia. Na autorów najciekawszych plakatów czekają upominki.
Pozdrawiam i życzę miłej lektury i udanego wypoczynku:)
Patroni Roku 2021:
Sejm wybrał patronów roku 2021. Izba uhonorowała: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.
Sejm ustanowił 2021 Rokiem Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. W przyszłym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza.
Izba podjęła uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida (200. rocznica urodzin), wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólno-europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem.
Patronem 2021 r. został również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Różewicza.
Krzysztof Kamil Baczyński - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów - to kolejny patron 2021 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.
Czytam, bo lubię!
Serwis o czytelnictwie, książkach i popularnych pisarzach.
Koniec z bieganiem po bibliotekach czy kupowaniem lektur, jeśli nie ma już wybranej pozycji do wypożyczenia, bo akurat przerabiana jest jedna z lektur. Uruchomiona została platforma Lektury.gov.pl, to wspólny projekt Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W zasobach platformy znajdziemy obecnie 700 pozycji wybranych z listy lektur obowiązkowych programu podstawowego i rozszerzonego oraz lektur uzupełniających.
Grudzień to miesiąc obdarowywania i szukania inspiracji prezentowych.
Podczas gdy wybór spośród bajecznie kolorowych książek dla dzieci jest samą przyjemnością, to poszukiwanie lektury, która zainteresuje nastolatka może być nie lada wyzwaniem. Jaka książka – wśród panującego przywiązania do smartfonów – może zainteresować dorastającego czytelnika od pierwszych stron?
Co kupić pod choinkę? Najlepszym prezentem będzie książka!
Książka na prezent świąteczny to zawsze doskonały pomysł, zwłaszcza jeśli masz w rodzinie prawdziwego książkoholika. A nawet jeśli wśród Twoich bliskich nie ma zagorzałego fana literatury, na pewno znajdziesz pozycję, która wywoła na jego twarzy uśmiech, sprawiając sporo przyjemności.
13 grudnia- Dzień Księgarza
Dzień Księgarza to jedno z najstarszych polskich świąt branżowych. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców : przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu, wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty. To stanowiło w praktyce dodatkowy rabat w wysokości 8,3%. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca.
Ciekawostki książkowe...
Ciekawostki książkowe by Ewa Tarapata on Genially
Wirtualne zajęcia plastyczne, czyli jak zrobić kartkę świąteczną?
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DAaF5cstQjDs%26fbclid%3DIwAR17Ju_6icvDy7NRtiIMIM5vihv-SZfikq1cfD6O4_Px8bCI2ov67u5FA2g&h=AT08ddUOsRYkBRK-5_-YOJti4VLjm6Wj7BqVEEtpU63VKy0BB8R-FaKQOMdPPbFezPb6hb8W_ogHTba2AKZA-cwuAyDXFigR__YsCcobja9TzqysEnIudWNRrP1cC95OQr9_
Książki online
"Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda u Świętego Mikołaja". To pomysłowe połączenie opowiadania z przepisami na świąteczne smakołyki.
W oczekiwaniu na św. Mikołajka podziwiajmy prace plastyczne uczniów z klasy 6.
Wirtualna Akademia Muzeum Powstania Warszawskiego to odpowiedź jednego z najpopularniejszych polskich muzeów na czas pandemii. Nauczyciele z całej Polski mogą zamawiać fascynujące lekcje historii on-line prowadzone przez prawdziwych pasjonatów. „Kim byli konspiratorzy”, „Poeci walczącej stolicy”, „Polski wywiad w czasie II wojny światowej” czy „Powstanie w bluzce w kwiatki. O kobietach w Powstaniu Warszawskim” to tylko kilka spośród 30 tematów, na które można się zapisywać na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zimą jest zimno, jak wiadomo, ale w domu, pod kocem – zupełnie przyjemnie. Jeśli ma się jeszcze coś fajnego do czytania, to czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę nie dłuży się tak strasznie… Dobra lektura pozwoli wczuć się w klimat świąt, niezależnie od opcji politycznej, wyznaniowej czy światopoglądowej.
Odkrywaj skarby w ponad 200 bibliotekach cyfrowych w Polsce i prawie 100 innych na świecie!
Szukaj książek, rękopisów, autografów, czasopism, pamiętników, archiwaliów, fotografii, grafik, rysunków, pocztówek, filmów, animacji, nut, nagrań, map, druków ulotnych, eksponatów muzealnych i wielu innych obiektów. Wśród nich dostępne są cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów bibliotek, archiwów, muzeów oraz innych instytucji kultury i nauki. Stanowią szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe oraz dokumentują współczesne osiągnięcia czy dorobek naukowy i artystyczny.
Większość z nich znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać nieodpłatnie i on-line.
Samo powtarzanie dziecku, że książki są fajne, niczego nie da. Ono musi widzieć i czuć, jakie korzyści może dać mu czytanie. Na przykład może wspólnie z kolegą lub rodzeństwem poprowadzić kolorowy notatnik i w nim spisywać/rysować najciekawsze sceny z przeczytanych bajek. Oglądając albumy może odczytywać zawarte w nich informacje na tematy, którymi się pasjonuje. No i nie zapominajmy o wielu książkach, które są po prostu zabawne i czytanie ich dostarcza dzieciom rozrywki – w przypadku dzieci szkolnych, na pewno będą to słynne „Przygody Mikołajka”, czy „Dziennik Cwaniaczka”.
Natomiast korzyścią z opanowania samej techniki czytania będzie oczywiście możliwość korzystania z niej w każdym możliwym miejscu – w sklepie, restauracji, u lekarza, czy na przystanku autobusowym. Pozwól dziecku z tej możliwości skorzystać, nawet jeśli Wasz pobyt w danym miejscu nieco się przez to wydłuży.
Zapraszam na spotkanie z p. Katarzyną Ryrych- autorką książek dla dzieci i młodzieży
https://www.facebook.com/events/2774589869469372/
Pani Katarzyna,prócz twórczości poważnej, zajmuje się także pisaniem książek dla dzieci. Jej opowiadanie Siedem sowich piór zostało nominowane w 2008 roku do nagrody „Książka roku” polskiej sekcji organizacji. W 2011 roku za książkę Wyspa mojej siostry otrzymała pierwszą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. W tym samym konkursie wyróżniono jej książkę Łopianowe pole. Za książkę Król otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie „Książka Roku 2015” Polskiej Sekcji IBBY. W 2017 nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Koniec świata nr 13.
Czytanie jest ważne, ponieważ rozwija nasze myśli, daje nam nieskończoną wiedzę a, jednocześnie utrzymuje w aktywności nasze umysły. Nie można lekceważyć znaczenia czytania książek, gdyż to one pomagają nam się uczyć i rozumieć świat, nie wspominając o możliwości przyswajania nowego słownictwa i umiejętnościach myślowych, które rozwijamy. Właśnie dzięki czytaniu!
W środę tj. 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji zapraszam do włączenia się w konkurs i inne przedsięwzięcia:
1. Konkurs fotograficzny- zrób najciekawsze, najśmieszniejsze, najbardziej oryginalne zdjęcie ze swoim ulubionym misiem (wyślij je pocztą służbową, a powstanie misiowa fotogaleria- apawlowska@superszkolna.pl).
2.Chcesz mieć immunitet od odpowiedzi ustnej lub niezapowiedzianej kartkówki? Ustaw misia w widocznym miejscu podczas lekcji online. Nauczyciel nie wywoła cię do odpowiedzi( uwaga: nie bawimy się pluszakiem!).
Po południu zapraszamy na misiowe seanse bajkowe.
Oto lista TOP 10 z misiami w rolach głównych:
1.Masza i niedźwiedź - niedźwiedź
2.Gumisie - Zami i Bunia
3.Kubus Puchatek i Hefalumpy - Kubuś Puchatek
4.Miś Yogi - Miś Yogi
5.Paddington - Paddington
6.Bracia Koala - Franio i Benio
7.Mój Przyjaciel Niedźwiedź - Kenai
8.Ksiega Dżungli - Baloo
9.Kung Fu Panda - Po
10.Niedźwiedź w dużym niebieskim domu - miś
Zagadka dla młodszych dzieci i czytelników baśni:
Przeczytaj fragmenty i napisz z jakich baśni pochodzą.
1. „Biedny cesarz ledwie oddychał, miał uczucie, jak gdyby coś usiadło mu na piersiach, otworzył oczy i zobaczył, że to była śmierć; siedziała na jego piersiach, włożyła sobie na głowę jego koronę.”
……………………………………………………
2. „Znam także dobrze moje wady i uznaję je, na tym właśnie polega moja pokora i skromność; wszyscy mamy wady, ale posiadamy także i zalety.”
……………………………………………………
3. „Pewnego dnia siedziała i oglądała kapelusz staruszki z wymalowanymi kwiatami. Najpiękniejszym z nich była róża.
Staruszka zapomniała usunąć ją z kapelusza, podczas gdy inne żywe róże zagrzebała w ziemi.”
…………………………………………………..
4. „Nadeszła jesień, liście w lesie pożółkły i stały się brązowe, wiatr pędził je tak, że tańczyły w powietrzu; a powietrze było zimne;… Już na samą myśl o tym można było porządnie zmarznąć. …………………………………………………….
5.” Morze jest miększe od twoich delikatnych rąk, a jednak kształtuje twarde kamienie, ale nie czuje bólu, jaki będą czuły twoje palce, bo nie ma serca, nie lęka się, nie cierpi, tak jak ty będziesz cierpiała.
……………………………………………………
Dzieci, które sprawnie czytają samodzielnie (czyli w wieku ok. 9—10 lat) to naprawdę wymagający czytelnicy. Dzielą się zwykle na dwa typy — te, które pochłaniają książki w ilościach hurtowych, interesuje je każdy temat, oraz te, które po książkę sięgają w ostateczności i do każdej lektury trzeba ich usilnie namawiać.
https://natuli.pl/co-czytaja-starsze-dzieci-6-propozycji-dla-dziesieciolatka
Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto państwowe ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w 1989 r. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.
https://wolnelektury.pl/
Wolne Lektury to internetowa biblioteka prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska, w której znajdziesz utwory należące do klasyki literatury polskiej oraz światowej zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.. Liczba tytułów Wolnych Lektur stale rośnie, bo dostarczają je sami cyfrowi bibliotekarze. E-booki i audiobooki można pobrać za darmo na dowolne urządzenie
Statystyki z roku na rok są coraz bardziej optymistyczne: polskie dzieci i młodzież czytają książki – twierdzą wydawcy. Jaki rodzaj literatury cieszy się największym zainteresowaniem?
Jak mówi serwisowi infoWire.pl Lucyna Rurarz z Wydawnictwa Jedność: „Książki dla dzieci mają się bardzo dobrze. Od wielu lat sprzedają się świetnie […]. Jest, w czym wybierać – tytułów jest naprawdę mnóstwo. Mamy bardzo dużo wartościowych, wspaniałych polskich autorów, ale obserwujemy również ogromny napływ literatury zagranicznej”.
Dużą jej część stanowi fantastyka. Z badań Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) przeprowadzonych wśród uczniów VI klas szkoły podstawowej i III klas gimnazjum wynika, że to właśnie ten typ literatury cieszy się największym uznaniem dzieci i młodzieży. Jak informuje Lucyna Rurarz, odbiorców znajdują również komiksy, ale i książki edukacyjne. Część pozycji kierowana jest do chłopców, część – do dziewczynek, a jeszcze inne trafiają w gusta obu płci.
Jak się uczyć -poradnik
Gry i zabawy z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek- skopiuj linki, wklej w przeglądarkę i baw się dobrze!
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwordwall.net%2Fresource%2F6318154%2Fdzie%25c5%2584-postaci-z-bajek&h=AT2Jrgn0SlSr69YvPgmofLn9oNP0TyK9tZvGSmeNjBy5BbvSlR-lS8SkSBlbziChFaz9YVebBeXnKNpbBSOHEj87J7rUAqVbKf0OIlrCzE7ehII1UPUzn1DeO4keDrPBE0dz&s=1
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwordwall.net%2Fpl%2Fresource%2F2799571%2Fpolski%2Fpostacie-z-bajek-i-ba%25c5%259bni&h=AT1GCtyI_ip0799MGcn7-CEUa0T8OPp9dBH2faSRGf2QP5ptttwmAS09YCROVkwfOgirEXuxDYlByCnisUH-iEXU1p2B2mo113EhmYkZVBI_LvOCuQ3ldmVIcJ6GoP6oIbIV&s=1
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fview.genial.ly%2F5fa105d2b208150d1b1b249f%2Fgame-quiz-postacie-z-bajek&h=AT2vdxIDxQB3Tnv5eFLJpyBufnHiEyqNaF-HOPQ2S4IEbzy8uw0ocUNv-2h54IIF4oqfH4VHEtMfyOiniLFamAIoSDrSjkgR9K19jVGVEHgfUNmpgnP_vXgN0yNrom3y_IOB&s=1
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz/
Dla klasy 8, która czyta "Pana Tadeusza”...
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada.
Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Dzień postaci z bajek to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.
W związku z tym świętem zachęcam do wzięcia udziału w konkursach:
Prace konkursowe wysyłamy drogą elektroniczną: apawlowska@superszkolna.pl
do 10 listopada(wtorek).
Nagrody: oceny z plastyki, edukacji plastycznej, j. polskiego, pozytywne uwagi z zachowania😊
Nauczanie zdalne: od 26.10 do 08.11. Zapraszam do korzystania z zakładki "Zdalna biblioteka".
Uczennica Karolina Korbiel jako pierwsza i jedyna odgadła wszystkie 13 osób, które ukryło się za książkami w konkursie "Zgadnij, kto czyta?".
Gratulujemy dociekliwości i wnikliwości
Odpowiedzi:p. Pietrzyk, p. Pawletta, p. Radmacher, p. Pachlewska, p. Pikusa, p. Kurzymska, Pan Pikusa, p. Pawłowska, p. Kieres, ks. Korbel, p. Rejman, p. Dyrektor
Październik- Międzynarowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Co roku w październiku świętujemy wraz z bibliotekami szkolnymi.
W tym roku w ramach działań czytelniczych promujących czytelnictwo i bibliotekę zachęcam do wzięcia udziału w trzech przedsięwzięciach: Klasy 1-3
Konkurs plastyczny: narysuj ulubioną postać literacką (format pracy A4, technika dowolna)
Podpisane prace przynosimy do biblioteki do 20 października
Klasy 4-8
Konkurs fotograficzny- zrób zdjęcie ukazujące czynność czytania w jesiennej scenerii(podpisane zdjęcie wysyłamy pocztą elektroniczną lub przez dziennik elektroniczny do nauczyciela bibliotekarza)
Zdjęcia wysyłamy do 20 października
Klasy 1-8
Konkurs pt. „Zgadnij, kto czyta?”- konkurs łączący święto bibliotek z Dniem Edukacji Narodowej (szczegóły w odrębnej wiadomości na fb i www). Nie przegapcie!
29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Do walizki czy plecaka warto wrzucić jedną, dwie, a może nawet pięć zabawnych, lekkich i wciągających lektur.
Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej opracowała zalety książki:
1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolności do empatii.
6. Książka dodaje sił i zapału, dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre a co złe.
9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu. - 1 -
14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
15. Dobra książka dla dzieci, która można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.
16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą – nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom...Literaturę dziecięcą można również eksportować, przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.
Znamy już najnowsze wyniki badań czytelnictwa. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.
16-17-18 czerwca odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Przedstawiam poradnik dla rodziców zawierający rady, które warto wykorzystać wspierając dziecko przed egzaminem.
https://panel.idcom.pl/usluga/4491/moduly/cms/edytuj/58689
https://miastodzieci.pl/bajki/
Najpopularniejsze, darmowe bajki dla dzieci do oglądania i do czytania. Bajki rekomendowane prze MiastoDzieci- online.
Cała Polska czyta dzieciom! Czytaj i ty!
Tutaj znajdziesz ciekawe pozycje książkowe, artykuły, konkursy.
https://calapolskaczytadzieciom.pl/
Biblioteki cyfrowe (podział na polskie i zagraniczne) udostępniają on-line publikacje cyfrowe takie jak: czasopisma elektroniczne, e-booki oraz zdigitalizowane publikacje papierowe (książki, czasopisma, mapy, zdjęcia), multimedia. Dostęp do większości materiałów jest bezpłatny i ogólnodostępny.
https://bibliotekajagiellonska.wkraj.pl/html5/index.php?id=78961
Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce oraz w innych byłych państwach socjalistycznych obchodzony jest 1 czerwca już od 1950 roku. Po raz pierwszy święto to zorganizowano w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Dwa lata później Dzień Dziecka stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.
E-book (także: eBook, książka elektroniczna, publikacja elektroniczna, e-książka) – publikacja książkowa, zapisana w formie elektronicznej, składająca się z tekstu, zdjęć lub obu, odczytywana za pomocą odpowiedniego oprogramowania, na ekranach komputerów lub innych urządzeń elektronicznych.
E-book czasami określany jako „elektroniczna wersja książki drukowanej”, jednak niektóre e-książki istnieją bez drukowanego odpowiednika. Publikacja elektroniczna jest niekiedy ujmowana szerzej, gdyż obejmuje materiały elektroniczne niebędące książkami, jak choćby systemy pomocy. E-książki można czytać na dedykowanych urządzeniach, czyli czytnikach, ale także na dowolnym urządzeniu komputerowym z kontrolowanym ekranem.
Za oknem smutna aura, pada deszcz, jest zimno...Co robić podczas niepogody? Przeczytaj książkę.
„Czytanie książki przed pójściem spać może pomóc w zwalczaniu bezsenności: badanie z 2009 r. przeprowadzone przez naukowców z University of Sussex wykazało, że sześć minut czytania zmniejsza stres o 68% (relaksując bardziej niż muzyka czy filiżanka herbaty), a zatem sen oczyszcza umysł i przygotowuje ciało do snu”.
Ponadto według psychologa i autora badań, dra Davida Lewisa, czytanie jest „czymś więcej niż tylko relaksem, to aktywne zaangażowanie wyobraźni”, która „powoduje, że wchodzisz w zmieniony stan świadomości”.
Biblioteka Kraków ogłosiła konkurs na „Czytelnika Roku 2020”. Zachęca osoby lubiące czytać do wypożyczania książek i audiobooków w swych filiach, zbierania pieczątek i brania udziału w wydarzeniach, za które będzie można otrzymać dodatkowe punkty. W konkursie można zdobyć atrakcyjne nagrody. Na największych bibliofilów czekają między innymi: czytniki e-booków, książki i gry planszowe, karty podarunkowe i zaproszenia na wydarzenia kulturalne.
Konkurs potrwa aż do 31 grudnia. Czytelnikiem Roku w danej kategorii wiekowej zostanie osoba, która zgromadzi największą liczbę pieczątek (punktów).
https://samequizy.pl/z-ktorej-bajki-disneya-pochodzi-ten-czarny-charakter/
Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.
https://www.egzamin-osmoklasisty.pl/
Książka jaka jest każdy widzi, ale czym różni się wklejka od wyklejki, albo składka od okładki już nie dla wszystkich jest takie oczywiste. Budowa książki wcale nie jest skomplikowane, ale poligraficzna nomenklatura nastręcza wielu problemów. Przekonaliśmy się o tym nie raz podczas wieloletniej pracy w branży. Podstawowe pojęcia warto znać, choćby dlatego, że o wiele prościej się dogadać, mając pewność, że mówimy o tym samym (chociaż jako Polacy wiemy, że dogadanie się nie jest tylko kwestią spójnego nazewnictwa).
Czytamy w nim, że pracownicy bibliotek szkolnych powinni stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.
Wytyczne dla poszczególnych branż, w tym dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce, przygotowało Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS.
Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w nowym reżimie sanitarnym wydała także Biblioteka Narodowa.
Te zasady odnoszą się głównie do bibliotek publicznych, ale powinny być także stosowane odpowiednio w odniesieniu do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Zatem każda szkoła może i powinna określić „konkretne wytyczne dla uczniów i rodziców, które wpłyną na usprawnienie i bezpieczeństwo pracy nauczyciela bibliotekarza”.
Istotne jest to, aby przy ustaleniu tych zasad przestrzegać przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 792).
W przypadku wątpliwości dotyczących zasad postępowania epidemiologicznego i medycznego w miejscu pracy, jakim jest szkoła, doradzamy kontakt z Głównym Inspektorem Sanitarnym https://gis.gov.pl/ lub właściwą terytorialnie stacją sanitarno – epidemiologiczną.
https://www.youtube.com/watch?v=J59h51iVhHo
Najweselsze, najzieleńsze
maj ma obyczaje.
W cztery strony - świat zielony
umajony majem!
Ciepły deszczyk każdą kroplą
rozwija dokoła
z pąków - kwiaty, z listków - liście,
z ziółek - bujne zioła.
A po deszczu dzień pogodny
malowany tęczą
lubi wiązać krople srebrne
na nitkę pajęczą.
A gdy ciepła noc nadchodzi,
kiedy dzień już zamilkł,
maj bzem pachnie, wniebogłosy
dzwoni słowikami!
Kiedy chcemy podarować drugiej osobie książkę, często piszemy kilka słów od siebie. Jednak wiele osób ma kłopot jak dobrać słowa, które będą wyrażać ich emocje do obdarowanego.
Pisanie dedykacji do książki może być proste, jeśli weźmiesz pod uwagę kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze dedykacja powinna być szczera – nie pisz tego czego nie myślisz, jeśli za kimś nie przepadasz, a np. zostałeś zaproszony na ślub – postaw na cytat i podpis. Po drugie zastanów się, co chcesz wyrazić po przez dedykacje – czy mają to być konkretne życzenia, czy może chcesz przywołać wspomnienie związane z daną osobą, a może chcesz się skupić na powodzie, dlaczego wybierasz tą a nie inną książkę? Po trzecie – dedykacja nie musi być długa, czasem wystarczy tylko kilka słów, które najbardziej wyrażają Twoje uczucia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać kilka zdań.
https://czytaj-na-walizkach.pl/dedykacja-do-ksiazki-25-najciekawszych-cytatow/
https://www.youtube.com/watch?v=WRCFRLGsZY0
Ogłoszony przeze mnie konkurs czytelniczy pt. "Skąd pochodzi ten cytat?" okazał się być dosyć łatwym.
Od samego rana docierały do mnie maile z odpowiedziami. Ku mojej radości... były to same dobre rozwiązania.
Pięcioro uczniów, którzy jako pierwsi odesłali do mnie listę włściwych autorów i tytuły ich dzieł, otrzymało 5 z j. polskiego i pozytywną uwagę z zachowania za zaangażowanie w konkurs.
Oto lista nagrodzonych:
1. Karolina Korbiel
2. Kinga Kieres
3. Weronika Pasieko
4. Robert Malarczyk
5. Zachariasz Wojciechowski
Gratulacje!
Uwaga uczniowie z klas 6-8!
W dniu dzisiejszym startuje konkurs czytelniczy „Skąd pochodzi ten cytat?”.
Macie przed sobą 8 fragmentów z różnych dzieł literackich.
Waszym zadaniem jest odkrycie autora i tytułu tekstu, z którego zacytowano podane przykłady.
Odpowiedzi wysyłamy pocztą służbową numerując je zgodnie z cytatami, aby było wiadomo, czego dotyczą.
Pierwszych pięciu uczniów, którzy bezbłędnie rozwiążą zagadki, otrzyma pozytywną uwagę i może… 5 z j. polskiego😊
Zachęcam do poszukiwania właściwych lektur!
Uwaga!
W odpowiedziach podajemy pełne imiona i nazwiska autorów oraz cały tytuł dzieła
https://www.quizme.pl/q/lion_king/kto_jest_autorem_tego_fragmentu
Świat dziecka pełen jest problemów i to często niezwykle poważnych, choć my, dorośli, nierzadko je bagatelizujemy. Mówimy: "Wszystko będzie dobrze", "Nic ci nie będzie", "Nie płacz, to nie boli", ale takie słowa nie pomagają, a jedynie blokują emocje maluchów. Bajkoterapia to doskonała książka dla rodziców i dla dzieci, który może okazać się dla wielu nie tylko wspierającym poradnikiem, lecz także świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu.
Poradnik dla rodziców... https://tylkodlamam.pl/zachecanie-do-czytania-ksiazek/
Jakie imiona
mają braciszek i siostrzyczka.
Którzy w lesie spotkali,
chatkę zrobioną z pierniczka?
Chłopiec z bajki znany,
z drewna wystrugany.
Kiedy kłamał w głos
strasznie rósł mu nos.
Za siedmioma górami,
za siedmioma rzekami
żyła sobie królewna
z krasnoludkami
Czy już wiesz,
kto w tej chatce mieszka?
No przecież, to proste!
To................................
Rzadko komu tyle przygód
niezwykłych się zdarza,
więc na pewno znacie imię
sławnego żeglarza.
W czasie kiedy nie mamy dostepu do tradycyjnej księgarni czy biblioteki, dobrym pomysłem jest korzystanie z księgarni internetowej...
Znajdziemy tu nowości, lektury, bestsellery, tanią książkę...
Dla każdego coś interesującego...
To piękna książka i niezwykła historia pszczół, które są obecnie zagrożone wyginięciem... Pozsłuchajcie jej fragmentu...
1. Wejdź na stronę https://www.granice.pl/Wyzwania
2. Wybierz jedną z kategorii konkursowych:
a) 52 książki - czytasz jedną książkę tygodniowo
b)26 książek - czytasz jedną książkę w ciągu 14 dni
c)12 książek 2020 - czytasz jedną książkę miesięcznie
d)Wyzwanie – wybrana przez siebie liczba książek w 2020 roku - dowolna, wybrana przez siebie liczba. Może to być zarówno 15, jak i 115 tytułów.
W tym roku mamy też dla Was dodatkowe wyzwania, w których możecie brać udział równolegle do wyzwań głównych:
a) wyzwanie „przeczytaj tyle, ile masz wzrostu"
b) Insta challenge - wyzwanie dla bookstagramerów 2020
3. Kliknij przycisk „Dołącz" na podstronie wybranego wyzwania. Twój awatar pojawi się na liście uczestników, a w Twojej wirtualnej biblioteczce zostanie utworzona półka o nazwie 52 książki 2020, 26 książek 2020, 12 książek 2020 lub Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2020 roku. Dodawaj na nią przeczytane książki wraz z opiniami o nich.
W Japonii jest specjalne słowo, które określa manię kupownia siążek, których nie ma zamiaru się przeczytać (dziwne…). To słowo to „tsundoku”.
„Bibliosmia” to z kolei słowo, które w języku angielskim oznacza zamiłowanie do wąchania starych książek.
To zaskakujące, ale strony w książkach zaczęto numerować dopiero w XVI wieku, a przecinki w tekstach pojawiły się dopiero na przełomie XV I XVI wieku.
Pierwsza książka, która została napisana z pomocą maszyny do pisania to „Przygody Tomka Sawyera”
Wszyscy wiemy, że Barack Obama jest miłośnikiem czytania, ale prawdziwym pochłaniaczem książek był Theodore Roosevelt. Ten prezydent USA czytał jedną książkę dziennie – codziennie!
Najbardziej zapaleni czytelnicymieszkają w Indiach. Hindusi poświęcają na czytanie średnio ponad 10 godzin tygodniowo.
1. Jak nazywa się ukryta kraina w starej szafie?
2. Nazwisko czarodzieja z blizną na czole.
3. Jakie zwierzę nosiło buty?
4. Kto zginął od własnego odbicia w lustrze?
5. Przyjaciel i kompan Mai – małego pasiastego owada?
6. Każda dziewczynka chce ją mieć.
7. Kto stał się właścicielem zaczarowanej lampy?
8. Kto uratował Harrego i Rona?
9. Piękna dziewczyna o bardzo długich włosach, zamknięta w wieży bez schodów.
10. Wychował się w dżungli wśród małp.
11. Znany mamut, kolega leniwca.
12. Ponoć bez niego nie ma świąt – zawsze w TV ze słoneczkiem.
Wydawnictwo NOWA ERA rozpoczyna 4. edycję największego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2020.
W tym roku młodzi adepci pióra zastanowią się, co zwierzaki mają nam do powiedzenia.
Szczegóły konkursu dostępne są tutaj https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem
Zachęcam do udziału!
BiblioNETka – to polski serwis społecznościowy dla czytelników książek
Serwis zawiera katalog tytułowy i katalog autorów. Katalogi te są uzupełniane przez użytkowników. Użytkownicy serwisu mogą oceniać poszczególne książki, a po podaniu minimum 20 ocen można skorzystać z systemu polecającego lektury potencjalnie interesujące daną osobę. Zbiorcze wyniki ocen są dostępne w postaci rankingów. BiblioNETka publikuje także nadsyłane przez użytkowników recenzje i opisy, a w jej ramach działa forum na tematy związane z książkami i czytelnictwem.
W katalogu BiblioNETki znajduje się ponad 525 tysięcy książek i ponad 110 tysięcy autorów.
Nie ma wątpliwości, że czytanie wpływa w znaczącym stopniu na nasz umysł. Choć statystyki nie są pozytywne i pokazują, że coraz więcej osób zamiast papierowej lektury wybiera Internet jako podstawowe źródło informacji, bez wątpienia to właśnie czytanie książek pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, pozwala na dogłębne poznanie problemu, poszerza wiedzę. Czasami wystarczy kilka minut dziennie, by w ciągu roku przeczytać wiele wartościowych książek. Oto 10 korzyści płynących z czytania.
Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Warto czytać książki zarówno podczas nauki czytania, jak i wtedy, kiedy ta umiejętność została opanowana do perfekcji.
Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.
Dlaczego warto czytać książki? Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie. Książki biznesowe czy poradniki warto czytać rano. Natomiast wieczorem, przed snem wybieraj powieści — ułatwi Ci to zasypianie.
Ludzie, którzy czytają, są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest „oczytany”. Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów swojego życia — od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny.
Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, w którą stronę warto pójść. Dlaczego warto czytać książki? W lekturze może zainspirować wszystko — postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje, aktywności.
Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają, 3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.
Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia. Pamiętaj, że warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.
Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszej korzyści, wynikającej z czytania książek, którą z pewnością doceni każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.
Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość. Ponadto dziecko, czytające mądre powieści przygodowe, może nauczyć się pozytywnych zachowań, które w dorosłym życiu mogą nie raz uratować człowieka z opresji.
Według badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję wspierającą sztukę — NEA — ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie bardziej angażują się obywatelsko oraz kulturowo. Co więcej, czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi, robią to w sposób bardziej elokwentny. Przekłada się to na większe szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu, a także podnosi samoocenę.
W dzisiejszych czasach biblioteka to nie tylko tradycyjne regały i książki na nich ustawione... To także bogate zasoby zawarte w sieci, do korzystania z których będę was zachęcać... Nie wychodź z domu- czytaj co chcesz i kiedy chcesz...
Oto pierwsza propozycja...
wolnelektury.pl
{foto77298}
Do dyspozycji nauczycieli i uczniów są bezpłatne zasoby, do którch warto zajrzeć...
Poniższa propozycja skierowa jest do uczniów (głównie ósmoklasistów), którzy chcą przypomnieć sobie treść przeczytanych książek i poszerzyć wiadomości o różne ciekawostki z nimi związane.
Zaczęcam do zerknięcia- zwłaszcza tuż przed egaminem!
Zbliża się weekend, więc może obejrzysz ciekawy film lub program edukacyjny?
Każdy znajdzie coś dla siebie!
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Zapraszamy wszystkie biblioteki do aktywnego udziału. Szczegółowe informacje na temat regulaminu uczestnictwa w konkursach zamieszczać będziemy na tej stronie, gdzie można znaleźć również informacje o przebiegu poprzednich edycji programu.
http://www.sbp.pl/konkurs/informacje?konkurs_id=22032
Na kanałach TVP są emitowane specjalne programy dla uczniów. W TVP2 o 11.05 nadawane jest pasmo edukacyjne dla najmłodszych, z kolei w TVP3, TVP Rozrywka, TVP Historia i w TVP Sport emitowane są materiały z podziałem na klasy i przedmioty. Zachęcamy do oglądania!
Nie możesz wypożyczyć książki? Posłuchaj jej!
Najlepsze audiobooki i słuchowiska online. Książki do słuchania, polecane audiobooki, nowości i superprodukcje. Setki darmowych godzin audiobooków mp3 ...