Dane do KRS znajdują się w zakładce DOKUMENTY

ZDALNA BIBLIOTEKA

Długie wakacje sprzyjają rodzinnym podróżom i pozwalają najmłodszym odpocząć od szkolnego trybu życia. Jednak naukowcy ostrzegają, że przez dwa miesiące dzieci tracą wiele umiejętności nabytych podczas roku szkolnego. Chodzi nie tylko o zapominanie przerobionego materiału, lecz także o ewidentny spadek "kondycji umysłowej" - mówiąc wprost: młody mózg łatwo się rozleniwia.
Jak zapobiec takim problemom? Jak ułatwić pociechom powrót do szkolnej ławy, a jednocześnie zadbać o ich rozwój przez cały rok? Wcale nie musimy zaganiać ich do podręczników ani katować tabliczką mnożenia. Okazuje się, że regularne czytanie to najlepszy sposób na to, by zdolności intelektualne dziecka pozostały na wysokim poziomie. Przy czym wcale nie trzeba czytać szkolnych lektur - najlepiej sprawdzą się książki, które młodzi czytają z przyjemnością.


Urlop z książką. Lektury na wakacje.

Do walizki czy plecaka warto wrzucić jedną, dwie, a może nawet pięć zabawnych, lekkich i wciągających lektur.

My na wyspie Saltkrakan, Astrid Lindgren

Krzywe 10, Lawenda w chodakach, Ewa Nowak

Czy to się nagrywa?, Tomasz Pindel

Dzban ciotki Becky, Lucy Maud Montgomery


„Wartości czytania we współczesnym świecie”

Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej opracowała zalety książki:

1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.

2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.

3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolności do empatii.

6. Książka dodaje sił i zapału, dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre a co złe.

9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.

10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.

11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.

13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu. - 1 -

14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.

15. Dobra książka dla dzieci, która można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.

16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą – nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.

17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom...Literaturę dziecięcą można również eksportować, przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.

 

39% – lekki wzrost czytelnictwa w Polsce

Znamy już najnowsze wyniki badań czytelnictwa. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.

 

 

16-17-18 czerwca odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Przedstawiam poradnik dla rodziców zawierający rady, które warto wykorzystać wspierając dziecko przed egzaminem.

https://panel.idcom.pl/usluga/4491/moduly/cms/edytuj/58689

 

 

https://miastodzieci.pl/bajki/

Najpopularniejsze, darmowe bajki dla dzieci do oglądania i do czytania. Bajki rekomendowane prze MiastoDzieci- online.

 

Cała Polska czyta dzieciom! Czytaj i ty!

Tutaj znajdziesz ciekawe pozycje książkowe, artykuły, konkursy.

https://calapolskaczytadzieciom.pl/

 

 

Biblioteki cyfrowe (podział na polskie i zagraniczne) udostępniają on-line publikacje cyfrowe takie jak: czasopisma elektroniczne, e-booki oraz zdigitalizowane publikacje papierowe (książki, czasopisma, mapy, zdjęcia), multimedia. Dostęp do większości materiałów jest bezpłatny i ogólnodostępny.

 

 

Biblioteka Jagiellońska w Krakowie zaprasza na wirtualny spacer po swoich podwojach. Warto zerknąć...

https://bibliotekajagiellonska.wkraj.pl/html5/index.php?id=78961

Jak czytanie bajek dziecku wpływa na jego rozwój psychiczny i emocjonalny?

Czytanie dziecku książek na głos powinno stać się stałym rytuałem w naszych domach, ponieważ czytelnictwo jest czynnikiem, który pozwala korzystnie oddziaływać na osobowość dzieci. Rozbudza to wyobraźnię, pozwala kształtować kodeks moralny i etyczny, a także sprzyja poznawaniu świata. Czytając z dzieckiem książki, możemy z nim spędzać czas w najbardziej pożyteczny sposób. Przekazujemy najmłodszym swoje systemy wartości, rozwijamy ich uczucia wyższe i przygotowujemy do życia w społeczeństwie.
Rodzice powinni wiedzieć, że pozytywny wpływ bajek na rozwój dziecka jest trudny do przecenienia. Klasyka gatunku uczy tego, jak postępować w konkretnych sytuacjach. Morały zawarte w bajkach dla dzieci pozwalają na zrozumienie konsekwencji działania dziecka. Poza tym czytanie dziecku umożliwia zaspokojenie jego potrzeb psychicznych. Ma wymiar pedagogiczny i wychowawczy.
 
 

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce oraz w innych byłych państwach socjalistycznych obchodzony jest 1 czerwca już od 1950 roku. Po raz pierwszy święto to zorganizowano w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Dwa lata później Dzień Dziecka stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

 

Od poniedziałku tj. 01.06. rozpoczynamy procedurę zwrotu podręczników do biblioteki. W pierwszej kolejności podręczniki zwracają uczniowie z klas 4-8.
1. Przyjmowane będą tylko kompletne zestawy, z których uczeń korzystał w tym roku szkolnym.
2. Książki powinny być czyste; proszę zdjąć plastikowe okładki; wymazać notatki robione ołówkiem; wyjąć wszystkie zbędne dodatki(np.kartki z notatkami ucznia).
3. Proszę sprawdzić szczególnie książki do informatyki, bo część z nich jest w pracowni informatycznej. Nie wszyscy uczniowie zostawili jednak te książki w szkole,więc musza mieć je przy sobie w momencie zwrotu.
4. Za książki zniszczone/ zgubione rodzic/ opiekun prawny ucznia uiszcza właściwą opłatę na konto szkoły(zgodnie z zapisami zawartymi w regulaminie).
5. Nie zwracamy ćwiczeń; pozostają one własnością ucznia.
6. Przypominam o zwrocie innych pozycji książkowych (np. lektur).

Godziny otwarcia biblioteki:
środa tj. 03.06. - 10.30 - 13.30
piątek tj. 05.06. - 10.30 - 13.30

Jeden Covid-19 Apokalipsy nie czyni. Ale widok dwóch (kryzys gospodarczy), trzech (katastrofa klimatyczna), nie mówiąc o czterech jeźdźcach, nawet Jana Apostoła mógłby pozbawić świętego spokoju. Jak nie wpaść w panikę, depresję lub szaleństwo, kiedy przez niektóre media w ostatnich tygodniach galopuje efektowna stylistycznie figura zwiastująca koniec świata? Gdzie szukać nadziei, siły, wytchnienia i nowych widoków? Kilku cennych inspiracji dostarczają wespół jak zwykle niezawodne, wiosna i literatura. Obie na wyciągnięcie ręki.


https://ebook.pl/

E-book (także: eBookksiążka elektronicznapublikacja elektronicznae-książka) – publikacja książkowa, zapisana w formie elektronicznej, składająca się z tekstu, zdjęć lub obu, odczytywana za pomocą odpowiedniego oprogramowania, na ekranach komputerów lub innych urządzeń elektronicznych.

E-book czasami określany jako „elektroniczna wersja książki drukowanej”, jednak niektóre e-książki istnieją bez drukowanego odpowiednika. Publikacja elektroniczna jest niekiedy ujmowana szerzej, gdyż obejmuje materiały elektroniczne niebędące książkami, jak choćby systemy pomocy. E-książki można czytać na dedykowanych urządzeniach, czyli czytnikach, ale także na dowolnym urządzeniu komputerowym z kontrolowanym ekranem.


Książki na niepogodę...

Za oknem smutna aura, pada deszcz, jest zimno...Co robić podczas niepogody? Przeczytaj książkę. 

Top 5 książek na niepogodę
 • Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania, Stephen Hawking.
 • Ocalałe, Riley Sager.
 • Dzieci krwi i kości, Tomi Adeyemi.
 • Córka dymu i kości, Laini Taylor.
 • Tańcz ze mną tango, Artur Tołłoczko.
 

Czytanie przed snem, jak pokazują badania, to nie tylko relaks, to także bardzo dobry sposób na skuteczne zasypianie. 

„Czytanie książki przed pójściem spać może pomóc w zwalczaniu bezsenności: badanie z 2009 r. przeprowadzone przez naukowców z University of Sussex wykazało, że sześć minut czytania zmniejsza stres o 68% (relaksując bardziej niż muzyka czy filiżanka herbaty), a zatem sen oczyszcza umysł i przygotowuje ciało do snu”.

Ponadto według psychologa i autora badań, dra Davida Lewisa, czytanie jest „czymś więcej niż tylko relaksem, to aktywne zaangażowanie wyobraźni”, która „powoduje, że wchodzisz w zmieniony stan świadomości”.Zostań czytelnikiem roku 2020

Biblioteka Kraków ogłosiła konkurs na „Czytelnika Roku 2020”. Zachęca osoby lubiące czytać do wypożyczania książek i audiobooków w swych filiach, zbierania pieczątek i brania udziału w wydarzeniach, za które będzie można otrzymać dodatkowe punkty. W konkursie można zdobyć atrakcyjne nagrody. Na największych bibliofilów czekają między innymi: czytniki e-booków, książki i gry planszowe, karty podarunkowe i zaproszenia na wydarzenia kulturalne.

 

Konkurs potrwa aż do 31 grudnia. Czytelnikiem Roku w danej kategorii wiekowej zostanie osoba, która zgromadzi największą liczbę pieczątek (punktów).

 

Kategorie wiekowe

 

 • I kategoria – czytelnicy od 6 do 9 lat;
 • II kategoria – czytelnicy od 10 do 15 lat;
 • III kategoria – czytelnicy od 16 do 25 lat;
 • IV kategoria – czytelnicy powyżej 25. roku życia.
 


Dzisiaj na lekcji języka polskiego prowadzonej online klasa 7 poznawała czarne charaktery. Dyskutowaliśmy o ich roli i znaczeniu w utworach literackich i filmach. Na zakńczenie wykonaliśmy wspólnie test polegający na rozpoznawaniu czarnych charakterów w bajkach. Zabawa był świetna. Polecamy!

https://samequizy.pl/z-ktorej-bajki-disneya-pochodzi-ten-czarny-charakter/Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres: o 68% bardziej od słuchania muzyki,  o 300% bardziej od wyjścia na spacer i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

 Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

 

Wielkimi krokami zbliża się egzamin ósmoklasisty. Jak się do niego przygotować? Można spróbowac swoich sił w rozwiązywaniu testów online. Zachęcam do takiej formy powtórki.

https://www.egzamin-osmoklasisty.pl/Autorytet to według słownika ogólnie uznana czyjaś powaga, wpływ, znaczenie; człowiek, instytucja, doktryna, pismo itp. cieszące się w jakiejś dziedzinie lub w opinii pewnych ludzi szczególnym uznaniem, poważaniem. Wielu ludzi szuka w życiu autorytetów, by móc się na kimś wzorować i mieć wór godny naśladowania w momentach ponad nasze siły, gdy występują problemy. Niemal każdy człowiek potrzebuje autorytetu, kogoś, na kim może się wzorować. Autorytetem staja się rodzice, nauczyciel, kolega, osoba znana i poważana. Autorytetów można poszukać na kartach książek...


O budowie książki

Książka jaka jest każdy widzi, ale czym różni się wklejka od wyklejki, albo składka od okładki już nie dla wszystkich jest takie oczywiste. Budowa książki wcale nie jest skomplikowane, ale poligraficzna nomenklatura nastręcza wielu problemów. Przekonaliśmy się o tym nie raz podczas wieloletniej pracy w branży. Podstawowe pojęcia warto znać, choćby dlatego, że o wiele prościej się dogadać, mając pewność, że mówimy o tym samym (chociaż jako Polacy wiemy, że dogadanie się nie jest tylko kwestią spójnego nazewnictwa).


8 maja to Dzien Bibliotekarza i Bibliotek


Nastolatek z nosem w książce, czyli jak zachęcić młodzież do czytania

Dzisiejsza młodzież coraz rzadziej sięga po książki. Czytanie uważa za nudny obowiązek. Większość nastolatków wolny czas prędzej spędzi przed komputerem lub telewizorem niż z ciekawą książką w ręce. Czy tak faktycznie jest? A może to krzywdząca opinia? Sprawdźmy zatem, czy polskie nastolatki w ogóle czytają. Dowiedzmy się, jakie książki są dla nich interesujące i co zrobić, by chętnie po nie sięgali.

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/nastolatek-z-nosem-w-ksiazce-czyli-jak-zachecic-mlodziez-do-czytania


Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek szkolnych w okresie trwającej epidemii

W dniu 6 maja br., dr Agata Arkabus, przewodnicząca Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich otrzymała odpowiedź z MEN dotyczące wytycznych dla funkcjonowania bibliotek szkolnych w okresie trwającej epidemii.

Czytamy w nim, że pracownicy bibliotek szkolnych powinni stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

Wytyczne dla poszczególnych branż, w tym dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce, przygotowało Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS.

Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w nowym reżimie sanitarnym wydała także Biblioteka Narodowa.

Te zasady odnoszą się głównie do bibliotek publicznych, ale powinny być także stosowane odpowiednio w odniesieniu do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Zatem każda szkoła może i powinna określić „konkretne wytyczne dla uczniów i rodziców, które wpłyną na usprawnienie i bezpieczeństwo pracy nauczyciela bibliotekarza”.

Istotne jest to, aby przy ustaleniu tych zasad przestrzegać przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 792).

W przypadku wątpliwości dotyczących zasad postępowania epidemiologicznego i medycznego w miejscu pracy, jakim jest szkoła, doradzamy kontakt z Głównym Inspektorem Sanitarnym https://gis.gov.pl/ lub właściwą terytorialnie stacją sanitarno – epidemiologiczną.

Jak znaleźć czas na czytanie? Jak czytać więcej? Jak czytać szybciej? Metoda 7 kroków.

https://www.youtube.com/watch?v=J59h51iVhHo

KONKURS PLASTYCZNY dla uczniów klas I-III

W związku ze zbliżającym się Tygodniem Bibliotek Szkolnych zachęcam uczniów klas młodszych do wzięcia udziału w konkursie.

 Przeczytaj poniższy wiersz o maju. Wykonaj do niego ilustrację (technika i format pracy dowolne). Poproś rodziców lub starsze rodzeństwo o wysłanie zdjęcia twojej pracy na adres apawlowska@superszkolna.pl

 Termin nadsyłania prac: 13 maja

 Nagrodzeni otrzymają pozytywne uwagi z zachowania i oceny z edukacji plastycznej    

Najweselsze, najzieleńsze
maj ma obyczaje.
W cztery strony - świat zielony
umajony majem!
Ciepły deszczyk każdą kroplą
rozwija dokoła
z pąków - kwiaty, z listków - liście,
z ziółek - bujne zioła.
A po deszczu dzień pogodny
malowany tęczą
lubi wiązać krople srebrne
na nitkę pajęczą.
A gdy ciepła noc nadchodzi,
kiedy dzień już zamilkł,
maj bzem pachnie, wniebogłosy
dzwoni słowikami!


Dedykacja do książki

 Kiedy chcemy podarować drugiej osobie książkę, często piszemy kilka słów od siebie. Jednak wiele osób ma kłopot jak dobrać słowa, które będą wyrażać ich emocje do obdarowanego.

 Pisanie dedykacji do książki może być proste, jeśli weźmiesz pod uwagę kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze dedykacja powinna być szczera – nie pisz tego czego nie myślisz, jeśli za kimś nie przepadasz, a np. zostałeś zaproszony na ślub – postaw na cytat i podpis. Po drugie zastanów się, co chcesz wyrazić po przez dedykacje – czy mają to być konkretne życzenia, czy może chcesz przywołać wspomnienie związane z daną osobą, a może chcesz się skupić na powodzie, dlaczego wybierasz tą a nie inną książkę? Po trzecie – dedykacja nie musi być długa, czasem wystarczy tylko kilka słów, które najbardziej wyrażają Twoje uczucia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać kilka zdań.

https://czytaj-na-walizkach.pl/dedykacja-do-ksiazki-25-najciekawszych-cytatow/

 


 Jak skutecznie uczyć się w domu? Porady...

   Skupienie się na regularnej nauce w domu, gdy zajęcia ze szkoły lub uczelni przeniosły się do sieci, wcale nie jest łatwym zadaniem. Mamy jednak dla ciebie kilka porad, dzięki którym poradzenie sobie z nauką kolejnych przedmiotów – będzie nieco łatwiejsze.

 1. Przygotuj się tak, jakbyś miał wyjść z domu

 Na początek jedno z trudniejszych zadań: to, że nauka odbywa się zdalnie, z reguły nie oznacza, że można wylegiwać się w łóżku do późna. Wstań raczej wcześnie i wykonuj wszystkie te czynności, które zawsze robisz przed wyjściem – prysznic, ubieranie, śniadanie. Dzięki temu nie wypadniesz z rutyny, a i odpowiednie przygotowanie sprawi, że podejdziesz do czekających cię zadań "na serio".

 

 2. Pozbądź się rozpraszaczy
Wyłącz telewizor. Z telefonem pewnie nie będzie już tak łatwo. Koniecznie zamknij portale społecznościowe otwarte w kolejnych kartach przeglądarki internetowej. I nie przeglądaj kolejnych poradników z serii "100 filmów/seriali/książek, które musisz obejrzeć/przeczytać", chociaż wiemy, że kusi. Polecamy też posprzątanie pokoju, w którym masz zamiar to robić – bałagan rozprasza, a w czystych miejscach nauka jest po prostu przyjemniejsza.

 

 3. Ustal plan dnia
Odpowiednio opracowany harmonogram dnia to już połowa sukcesu. Zaplanuj, co, o której i przez ile czasu będziesz robił. Obowiązkowe zajęcia e-learningowe ze szkoły albo uczelni? Zadania domowe? Podziel dzień tak, by znaleźć czas nie tylko na naukę, ale też na odpowiednie przerwy. Jeśli będziesz działał wedle rozpisanego planu dnia, powrót do szkoły czy na uczelnię będzie łatwiejszy. PS. Polecamy jednak, by rozpiska nie wyglądała tak: film, serial, książka, 15 minut na naukę, ćwiczenia, film, serial, książka, prysznic, sen ;-)

4. Najtrudniejsze zadania na początek

W myśl teorii, że kiedy jesteś wyspany, to organizm pracuje najlepiej, w planie dnia najtrudniejsze zadania ustaw sobie na początku. Łatwiej będzie uczyć się od tego, na co najbardziej nie mamy ochoty, wiedząc, że czekające nas za chwilę zagadnienia są o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

5. Nie katuj się jednym przedmiotem przez cały dzień

Jeżeli tylko masz taką możliwość, nie poświęcaj całego dnia na przyswojenie jak największej części materiału z jednego przedmiotu. Po pewnym czasie uczenia się o tym samym, wszystko ci się pomiesza, a nowe treści nie będą wchodziły do głowy. Dlatego tak ważne jest, by w miarę możliwości skupiać się na mniejszej ilości materiału, ale za to z kilku różnych przedmiotów.

6. Zrób sobie przerwę!

Dochodzimy do najprzyjemniejszego punktu programu, czyli odpoczynku! Oczywiście trzeba pamiętać, by nauka była przeplatana przerwami, a nie przerwy – nauką. Umysł także potrzebuje odpoczynku, dlatego warto pamiętać, by poćwiczyć albo obejrzeć film. Wszystko w końcu jest dla ludzi!Majowe święta Polaków

Zbliża się majówka. To nie tylko czas odpoczynku, ale głównie świętowania. My- Polacy- obchodzimy wtedy ważne święta i rocznice. Zachęcam wszystkie dzieci do wysłuchania opowiadania patrotycznego nawiązującego do tych szczególnych dni...

https://www.youtube.com/watch?v=WRCFRLGsZY0


Wyniki konkursu czytelniczego

Ogłoszony przeze mnie konkurs czytelniczy pt. "Skąd pochodzi ten cytat?" okazał się być dosyć łatwym.

Od samego rana docierały do mnie maile z odpowiedziami. Ku mojej radości... były to same dobre rozwiązania.

Pięcioro uczniów, którzy jako pierwsi odesłali do mnie listę włściwych autorów i tytuły ich dzieł, otrzymało 5 z j. polskiego i pozytywną uwagę z zachowania za zaangażowanie w konkurs.

Oto lista nagrodzonych:

1. Karolina Korbiel

2. Kinga Kieres

3. Weronika Pasieko

4. Robert Malarczyk

5. Zachariasz Wojciechowski

Gratulacje!Uwaga uczniowie z klas 6-8!

W dniu dzisiejszym startuje konkurs czytelniczy „Skąd pochodzi ten cytat?”.

Macie przed sobą 8 fragmentów z różnych dzieł literackich.

Waszym zadaniem jest odkrycie autora i tytułu tekstu, z którego zacytowano podane przykłady.

Odpowiedzi wysyłamy pocztą służbową numerując je zgodnie z cytatami, aby było wiadomo, czego dotyczą.

Pierwszych pięciu uczniów, którzy bezbłędnie rozwiążą zagadki, otrzyma pozytywną uwagę i może… 5 z j. polskiego😊

Zachęcam do poszukiwania właściwych lektur!

Uwaga!

W odpowiedziach podajemy pełne imiona i nazwiska autorów oraz cały tytuł dzieła

 1. "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
 2. „ Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, Moja droga...” 
 3. „ Panno święta co jasnej bronisz Częstochowy i w ostrej świecisz bramie...”
 4. „ Matko, w lesie są maliny. Niechaj idą w las dziewczyny...”
 5. „ W drugim roku wojny zabili pana od przyrody...” 
 6. „ Żaden dzień się nie powtórzy...”
 7. „ Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać…”
 8. „ Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje…”

 

Na czas weekendowego odpoczynku proponuję quiz " Kto jest autorem tego literackiego fragmentu?"... Sprawdź swoją widzę na temat literatury polskiej.

https://www.quizme.pl/q/lion_king/kto_jest_autorem_tego_fragmentu

 

Biblioterapia w pracy z dziećmi

     Biblioterapia jest to wykorzystanie książek do pomocy ludziom w rozwiązywaniu ich problemów. Jako forma psychicznego wsparcia już od wielu lat ma zastosowanie w psychoterapii. Coraz częściej stosuje się ją, nie tylko w lecznictwie dzieci i dorosłych niepełnosprawnych i przewlekle chorych, ale i wśród zdrowych, mających osobiste problemy i przeżywające różnego rodzaju lęki. Biblioterapia opiera się głównie na wykorzystywaniu terapeutycznych wartości literatury. Literatura daje szansę oderwania się od smutnej rzeczywistości. Pomaga zrozumieć siebie i innych ludzi. Może stać się punktem wyjścia do rozważań nad własną sytuacją życiową, nad sposobem pomocy samemu sobie. Czytanie, jako jeden z podstawowych elementów procesu biblioterapeutycznego, prowadzi do istotnych zmian w procesie leczniczym i wychowawczym.

 Świat dziecka pełen jest problemów i to często niezwykle poważnych, choć my, dorośli, nierzadko je bagatelizujemy. Mówimy: "Wszystko będzie dobrze", "Nic ci nie będzie", "Nie płacz, to nie boli", ale takie słowa nie pomagają, a jedynie blokują emocje maluchów. Bajkoterapia to doskonała książka dla rodziców i dla dzieci, który może okazać się dla wielu nie tylko wspierającym poradnikiem, lecz także świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu.


Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki czytania i sięgania po książki?

Dlaczego moje dziecko nie lubi czytać książek dla dzieci? Do trafnej diagnozy (w ramach odpowiedzi) wystarczy kilka pytań do rodziców na temat ich stosunku do książek. 

Poradnik dla rodziców... https://tylkodlamam.pl/zachecanie-do-czytania-ksiazek/


Czy ktoś lubi zagadki? Oto kilka propozycji dla najmłodszych czytelników...Zgadnij, kto to?

Jakie imiona
mają braciszek i siostrzyczka.
Którzy w lesie spotkali,
chatkę zrobioną z pierniczka?

Chłopiec z bajki znany, 
z drewna wystrugany. 
Kiedy kłamał w głos 
strasznie rósł mu nos.

Za siedmioma górami,
za siedmioma rzekami
żyła sobie królewna
z krasnoludkami
Czy już wiesz,
kto w tej chatce mieszka?
No przecież, to proste!
To................................

Rzadko komu tyle przygód 
niezwykłych się zdarza, 
więc na pewno znacie imię 
sławnego żeglarza.

 

Rekomendacje Biblioteki Narodowej dla bibliotek po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej...

https://www.bn.org.pl/


Czytaj więcej z czytam.pl

W czasie kiedy nie mamy dostepu do tradycyjnej księgarni czy biblioteki, dobrym pomysłem jest korzystanie z księgarni internetowej...

Znajdziemy tu nowości, lektury, bestsellery, tanią książkę...

Dla każdego coś interesującego...


"Gaja w opałach"- Jakub Tylman

To piękna książka i niezwykła historia pszczół, które są obecnie zagrożone wyginięciem... Pozsłuchajcie jej fragmentu... 

https://www.youtube.com/watch?v=FQBCcUj4yQo&fbclid=IwAR0ZgBwa9WkN4GfT8vMzLCmmETv60AljK0ik3rMmOzFZaG_JA7cN2vetp1s

Wyzwania czytelnicze 2020

Czytujesz dużo i regularnie? Rodzice czy przyjaciele nie potrafią wyciągnąć Cię z domu, bo wolisz... czytać? Podejmij nasze czytelnicze wyzwania! Zadeklaruj, ile książek przeczytasz do 31 grudnia 2020 roku, prowadź swoją wirtualną biblioteczkę, dodawaj opinie i... wygrywaj książki! 

 Zasady konkursu są proste:

1. Wejdź na stronę https://www.granice.pl/Wyzwania

2. Wybierz jedną z kategorii konkursowych:

a) 52 książki - czytasz jedną książkę tygodniowo

b)26 książek - czytasz jedną książkę w ciągu 14 dni

c)12 książek 2020 - czytasz jedną książkę miesięcznie

d)Wyzwanie – wybrana przez siebie liczba książek w 2020 roku - dowolna, wybrana przez siebie liczba. Może to być zarówno 15, jak i 115 tytułów.

W tym roku mamy też dla Was dodatkowe wyzwania, w których możecie brać udział równolegle do wyzwań głównych: 

a) wyzwanie „przeczytaj tyle, ile masz wzrostu"

b) Insta challenge - wyzwanie dla bookstagramerów 2020  

3. Kliknij przycisk „Dołącz" na podstronie wybranego wyzwania. Twój awatar pojawi się na liście uczestników, a w Twojej wirtualnej biblioteczce zostanie utworzona półka o nazwie 52 książki 2020, 26 książek 2020, 12 książek 2020 lub Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2020 roku. Dodawaj na nią przeczytane książki wraz z opiniami o nich.


Kilka niezwykłych ciekawostek o książkach

W Japonii jest specjalne słowo, które określa manię kupownia siążek, których nie ma zamiaru się przeczytać (dziwne…). To słowo to „tsundoku”.

„Bibliosmia” to z kolei słowo, które w języku angielskim oznacza zamiłowanie do wąchania starych książek.

To zaskakujące, ale strony w książkach zaczęto numerować dopiero w XVI wieku, a przecinki w tekstach pojawiły się dopiero na przełomie XV I XVI wieku.

Pierwsza książka, która została napisana z pomocą maszyny do pisania to „Przygody Tomka Sawyera”

Wszyscy wiemy, że Barack Obama jest miłośnikiem czytania, ale prawdziwym pochłaniaczem książek był Theodore Roosevelt. Ten prezydent USA czytał jedną książkę dziennie – codziennie!

Najbardziej zapaleni czytelnicymieszkają w Indiach. Hindusi poświęcają na czytanie średnio ponad 10 godzin tygodniowo.

 

 

"Zasmakuj w bibliotece" - hasłem Tygodnia Bibliotek 2020

Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonało wyboru hasła promującego XVII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, który będzie realizowany przez biblioteki w całej Polsce w dniach 8-15 maja 2020 r. Hasło brzmi: "Zasmakuj w bibliotece"


A może by tak rozwiązać krzyżówkę...Zachęcam do sprawdzenia swoich sił!

1. Jak nazywa się ukryta kraina w starej szafie?

2. Nazwisko czarodzieja z blizną na czole.

3. Jakie zwierzę nosiło buty?

4. Kto zginął od własnego odbicia w lustrze?

5. Przyjaciel i kompan Mai – małego pasiastego owada?

6. Każda dziewczynka chce ją mieć.

7. Kto stał się właścicielem zaczarowanej lampy?

8. Kto uratował Harrego i Rona?

9. Piękna dziewczyna o bardzo długich włosach, zamknięta w wieży bez schodów.

10. Wychował się w dżungli wśród małp.

11. Znany mamut, kolega leniwca.

12. Ponoć bez niego nie ma świąt – zawsze w TV ze słoneczkiem.

 


IV Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady

Wydawnictwo Akapit Press serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w czwartej edycji OGÓLNOPOLSKIEGO CZYTANIA JEŻYCJADY MAŁGORZATY MUSIEROWICZ.

Biblioteki, szkoły i ośrodki kultury w całej Polsce mają okazję na chwilę zamienić się w Jeżyce. Do czytania zapraszamy wszystkich, zarówno miłośników serii, towarzyszących losom Borejków od lat, jak i nowych przyjaciół Jeżycjady.

Każda szkoła, biblioteka, ośrodek kultury czy inna instytucja, która zgłosi swoje uczestnictwo, będzie mogła przeprowadzić Czytanie Jeżycjady w wybranej przez siebie formie i w dowolnym terminie między 1 marca a 30 CZERWCA 2020 roku.

 W obecnej sytuacji proponujemy, by Czytanie odbywało się w „online” – w formie filmików, nagrań, relacji fotograficznych

 Zachęcam wszystkich sympatyków JEŻYCJADY  do podjęcia wyzwania i wzięcia udziału w tej akcji.

 Wasze zdjęcia, filmiki, nagrania chętnie przeslę organizatorom, którzy najciekawsze relacje nagrodzą książkami Małgorzaty Musierowicz, zakładkami i pocztówkami.

 Materiały wysyłamy pocztą służbową apawlowska@superszkolna.pl

 szczegóły  https://www.akapit-press.pl/glowna/iv-ogolnopolskie-czytanie-jezycjady-526.html


"POPISZ SIĘ TALENTEM" 2020

 Wydawnictwo NOWA ERA rozpoczyna 4. edycję największego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2020.

W tym roku młodzi adepci pióra zastanowią się, co zwierzaki mają nam do powiedzenia.

Szczegóły konkursu dostępne są tutaj https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem

Zachęcam do udziału!

 

BiblioNETka – to polski serwis społecznościowy dla czytelników książek

Serwis zawiera katalog tytułowy i katalog autorów. Katalogi te są uzupełniane przez użytkowników. Użytkownicy serwisu mogą oceniać poszczególne książki, a po podaniu minimum 20 ocen można skorzystać z systemu polecającego lektury potencjalnie interesujące daną osobę. Zbiorcze wyniki ocen są dostępne w postaci rankingów. BiblioNETka publikuje także nadsyłane przez użytkowników recenzje i opisy, a w jej ramach działa forum na tematy związane z książkami i czytelnictwem.

W katalogu BiblioNETki znajduje się ponad 525 tysięcy książek i ponad 110 tysięcy autorów.

  


10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI

Nie ma wątpliwości, że czytanie wpływa w znaczącym stopniu na nasz umysł. Choć statystyki nie są pozytywne i pokazują, że coraz więcej osób zamiast papierowej lektury wybiera Internet jako podstawowe źródło informacji, bez wątpienia to właśnie czytanie książek pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, pozwala na dogłębne poznanie problemu, poszerza wiedzę. Czasami wystarczy kilka minut dziennie, by w ciągu roku przeczytać wiele wartościowych książek. Oto 10 korzyści płynących z czytania.

1. WIĘKSZY ZASÓB SŁOWNICTWA

Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Warto czytać książki zarówno podczas nauki czytania, jak i wtedy, kiedy ta umiejętność została opanowana do perfekcji. 

2. LEPSZA PAMIĘĆ

Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.

3. REDUKCJA STRESU

Dlaczego warto czytać książki? Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie. Książki biznesowe czy poradniki warto czytać rano.  Natomiast wieczorem, przed snem wybieraj powieści — ułatwi Ci to zasypianie.

4. POGŁĘBIANIE WIEDZY

Ludzie, którzy czytają, są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest „oczytany”. Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów swojego życia — od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny.

5. GARŚĆ INSPIRACJI

Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, w którą stronę warto pójść. Dlaczego warto czytać książki? W lekturze może zainspirować wszystko — postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje, aktywności.

6. ROZWIJANIE WRAŻLIWOŚCI

Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają, 3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.

7. ZWIĘKSZENIE ZDOLNOŚCI ANALITYCZNYCH

Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia.  Pamiętaj, że warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.

8. POPRAWA PISANIA

Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszej korzyści, wynikającej z czytania książek, którą z pewnością doceni każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki. 

9. KSZTAŁTOWANIE OSOBOWOŚCI

Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość. Ponadto dziecko, czytające mądre powieści przygodowe, może nauczyć się pozytywnych zachowań, które w dorosłym życiu mogą nie raz uratować człowieka z opresji.

10. ZAANGAŻOWANIE W ŻYCIE SPOŁECZNE

Według badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję wspierającą sztukę — NEA — ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie bardziej angażują się obywatelsko oraz kulturowo. Co więcej, czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi, robią to w sposób bardziej elokwentny. Przekłada się to na większe szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu, a także podnosi samoocenę.

 

W dzisiejszych czasach biblioteka to nie tylko tradycyjne regały i książki na nich ustawione... To także bogate zasoby zawarte w sieci, do korzystania z których będę was zachęcać... Nie wychodź z domu- czytaj co chcesz i kiedy chcesz...

Oto pierwsza propozycja...

wolnelektury.pl

{foto77298}

 

Do dyspozycji nauczycieli i uczniów są bezpłatne zasoby, do którch warto zajrzeć...

https://polona.pl/


Poniższa propozycja skierowa jest do uczniów (głównie ósmoklasistów), którzy chcą przypomnieć sobie treść przeczytanych książek i poszerzyć wiadomości o różne ciekawostki z nimi związane.

Zaczęcam do zerknięcia- zwłaszcza tuż przed egaminem! 

https://lektury.gov.pl/


Zbliża się weekend, więc może obejrzysz ciekawy film lub program edukacyjny?

Każdy znajdzie coś dla siebie!

https://vod.tvp.pl/Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Zapraszamy wszystkie biblioteki do aktywnego udziału. Szczegółowe informacje na temat regulaminu uczestnictwa w konkursach zamieszczać będziemy na tej stronie, gdzie można znaleźć również informacje o przebiegu poprzednich edycji programu.

http://www.sbp.pl/konkurs/informacje?konkurs_id=22032

 

Na kanałach TVP są emitowane specjalne programy dla uczniów. W TVP2 o 11.05 nadawane jest pasmo edukacyjne dla najmłodszych, z kolei w TVP3, TVP Rozrywka, TVP Historia i w TVP Sport emitowane są materiały z podziałem na klasy i przedmioty. Zachęcamy do oglądania!


Nie możesz wypożyczyć książki? Posłuchaj jej! 

Najlepsze audiobooki i słuchowiska online. Książki do słuchania, polecane audiobooki, nowości i superprodukcje. Setki darmowych godzin audiobooków mp3 ...

https://audioteka.com/pl/